Quantcast
Channel: General Draža Mihailovich
Viewing all articles
Browse latest Browse all 1021

Сећање на жртве јасеновачких логора смрти / Sećanje na žrtve jasenovačkih logora smrti / "Politika" August 19, 2016

$
0
0
Politika
Аутор: Младен Кременовић
August 19, 2016

Манифестацију у Доњој Градини, српском Јад-Вашему, код Козарске Дубице заједнички организују Влада Републике Српске и Влада Србије.

Јасеновац: одузети лични предмети
(Из фотомонографије „Злочини над Србима у НДХ” Јована Мирковића)

Oд нашег сталног дописника

Бањалука – У Доњој Градини, највећем стратишту из састава јасеновачких логора смрти, данас ће бити обележено 75. година од почетка геноцида над Србима, Јеврејима и Ромима за време Независне државе Хрватске у Другом светском рату. Централну манифестацију у спомен-подручју „Доња Градина” код Козарске Дубице заједнички организују Влада Републике Српске и Влада Србије.

Српски званичници из Београда и Бањалуке раније су поручивали да ово место у Доњој Градини треба да постане место заједничког окупљања, сећања, учења, молитве и праштања, јер је то српски Јад-Вашем. Окупљање почиње у 19 часова код „Тополе ужаса”, док је за 20 часова предвиђен почетак програма и час историје. Најављено је да ће се посетиоцима обратити председник Владе Републике Србије Александар Вучић и председник РС Милорад Додик. Паљењем свећа жртвама злогласног јасеновачког концентрационог логора негде око 21 час биће завршена манифестација. У Бањалуци ће у у девет часова бити служена литургија у Храму Христа Спаситеља.

Доња Градина налази се с друге стране реке Саве, преко пута Јасеновца, са којим је у време НДХ била повезана скелом којом су заточеници превожени. Како време одмиче, све је мање преживелих који се сећају монструозних начина ликвидације жртава у име НДХ и усташке идеологије, о којима данас сведоче и казани који су остаци фабрике сапуна који се правио од људских тела. У Доњој Градини је 105 масовних гробница, а накнадно су пронађене још 22 масовне гробнице.

Већина извора потврђује да је у јасеновачким логорима смрти убијено 700.000 људи, међу којима 500.000 Срба, 40.000 Рома, 33.000 Јевреја, 127.000 антифашиста и 20.000 нејаке деце. Логори за децу и смрт 20.000 малишана јесте оно што стратишта НДХ разликује и издваја од сличних нацистичких стратишта у свету. Израелски Јад-Вашем центар располаже податком о 700.000 жртава геноцида у логору Јасеновац. Центар „Симон Визентал” у Лос Анђелесу процењује да је у Јасеновцу убијено око 600.000 Срба, Јевреја, Рома и хрватских антифашиста. Само у поткозарској општини Козарска Дубица убијено је више од половине становништва, што говори колике су размере страдања.

По свим изворима, 1942. је била година највећих масовних убијања и у Јасеновцу, Старој Градишки и радним командама по селима. Процене о броју убијених само у овом периоду, то јест током 1942, веома су различите, али се све слажу у томе да се радило о више десетина хиљада жртава.

Концентрациони логор Јасеновац је највећи логор на простору некадашње Југославије и југоисточне Европе, а по броју жртава он се може поредити с великим нацистичким концентрационим логорима. Оно у чему су сагласни сви они који су се озбиљно бавили истраживањем страдања у јасеновачким стратиштима јесте да је по систематском бестијалном убијању Јасеновац без премца међу другим концентрационим логорима и логорима смрти.

У Хрватској, ипак, и данас постоје намере да се умање размере страдања у Јасеновцу, па чак и да се он представи као радни логор. Мада је хрватска председница Колинда Грабар Китаровић под великим притиском из света, насталим услед обнове усташтва и бојкота државне комеморације у Јасеновцу од стране Јевреја и Срба, изјавила да је усташки режим био злочиначки, у тој земљи нису спласнула настојања да се размере страдања умање. Кад власти у Хрватској говоре о злочинима усташког режима, неретко посежу за осудом свих тоталитаризама и злочина почињених у њихово име, чиме настоје да изједначе жртве усташког и комунистичког режима, а Јасеновац са Блајбургом. То охрабрује десницу и доводи до тога да усташка идеологија у овој држави и 75. година од почетка ових монструозних убистава има све више поклоника.


http://www.politika.rs/scc/clanak/361740/Secanje-na-zrtve-jasenovackih-logora-smrti


*****

Politika
Autor: Mladen Kremenović
August 19, 2016

Sećanje na žrtve jasenovačkih logora smrti

Manifestaciju u Donjoj Gradini, srpskom Jad-Vašemu, kod Kozarske Dubice zajednički organizuju Vlada Republike Srpske i Vlada Srbije.

Јасеновац: одузети лични предмети
(Из фотомонографије „Злочини над Србима у НДХ” Јована Мирковића)
 
Od našeg stalnog dopisnika
 
Banjaluka – U Donjoj Gradini, najvećem stratištu iz sastava jasenovačkih logora smrti, danas će biti obeleženo 75. godina od početka genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima za vreme Nezavisne države Hrvatske u Drugom svetskom ratu. Centralnu manifestaciju u spomen-području „Donja Gradina” kod Kozarske Dubice zajednički organizuju Vlada Republike Srpske i Vlada Srbije.
 
Srpski zvaničnici iz Beograda i Banjaluke ranije su poručivali da ovo mesto u Donjoj Gradini treba da postane mesto zajedničkog okupljanja, sećanja, učenja, molitve i praštanja, jer je to srpski Jad-Vašem. Okupljanje počinje u 19 časova kod „Topole užasa”, dok je za 20 časova predviđen početak programa i čas istorije. Najavljeno je da će se posetiocima obratiti predsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vučić i predsednik RS Milorad Dodik. Paljenjem sveća žrtvama zloglasnog jasenovačkog koncentracionog logora negde oko 21 čas biće završena manifestacija. U Banjaluci će u u devet časova biti služena liturgija u Hramu Hrista Spasitelja.
 
Donja Gradina nalazi se s druge strane reke Save, preko puta Jasenovca, sa kojim je u vreme NDH bila povezana skelom kojom su zatočenici prevoženi. Kako vreme odmiče, sve je manje preživelih koji se sećaju monstruoznih načina likvidacije žrtava u ime NDH i ustaške ideologije, o kojima danas svedoče i kazani koji su ostaci fabrike sapuna koji se pravio od ljudskih tela. U Donjoj Gradini je 105 masovnih grobnica, a naknadno su pronađene još 22 masovne grobnice.
 
Većina izvora potvrđuje da je u jasenovačkim logorima smrti ubijeno 700.000 ljudi, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, 127.000 antifašista i 20.000 nejake dece. Logori za decu i smrt 20.000 mališana jeste ono što stratišta NDH razlikuje i izdvaja od sličnih nacističkih stratišta u svetu. Izraelski Jad-Vašem centar raspolaže podatkom o 700.000 žrtava genocida u logoru Jasenovac. Centar „Simon Vizental” u Los Anđelesu procenjuje da je u Jasenovcu ubijeno oko 600.000 Srba, Jevreja, Roma i hrvatskih antifašista. Samo u potkozarskoj opštini Kozarska Dubica ubijeno je više od polovine stanovništva, što govori kolike su razmere stradanja.
 
Po svim izvorima, 1942. je bila godina najvećih masovnih ubijanja i u Jasenovcu, Staroj Gradiški i radnim komandama po selima. Procene o broju ubijenih samo u ovom periodu, to jest tokom 1942, veoma su različite, ali se sve slažu u tome da se radilo o više desetina hiljada žrtava.
 
Koncentracioni logor Jasenovac je najveći logor na prostoru nekadašnje Jugoslavije i jugoistočne Evrope, a po broju žrtava on se može porediti s velikim nacističkim koncentracionim logorima. Ono u čemu su saglasni svi oni koji su se ozbiljno bavili istraživanjem stradanja u jasenovačkim stratištima jeste da je po sistematskom bestijalnom ubijanju Jasenovac bez premca među drugim koncentracionim logorima i logorima smrti.
 
U Hrvatskoj, ipak, i danas postoje namere da se umanje razmere stradanja u Jasenovcu, pa čak i da se on predstavi kao radni logor. Mada je hrvatska predsednica Kolinda Grabar Kitarović pod velikim pritiskom iz sveta, nastalim usled obnove ustaštva i bojkota državne komemoracije u Jasenovcu od strane Jevreja i Srba, izjavila da je ustaški režim bio zločinački, u toj zemlji nisu splasnula nastojanja da se razmere stradanja umanje. Kad vlasti u Hrvatskoj govore o zločinima ustaškog režima, neretko posežu za osudom svih totalitarizama i zločina počinjenih u njihovo ime, čime nastoje da izjednače žrtve ustaškog i komunističkog režima, a Jasenovac sa Blajburgom. To ohrabruje desnicu i dovodi do toga da ustaška ideologija u ovoj državi i 75. godina od početka ovih monstruoznih ubistava ima sve više poklonika.
 
 
 
*****
 
If you would like to get in touch with me, Aleksandra, please feel free to contact me at ravnagora@hotmail.com
 
*****

Viewing all articles
Browse latest Browse all 1021